Чиста вода, що слід знати

Вода для кожного означає життя. Без неї людина не зможе прожити й тижня, а якість її відображає якість життя особи, те, наскільки їй не байдуже самопочуття та довголіття. Здавна хороша питна вода цінувалася, особливо в посушливих регіонах. Зараз, з розвитком технологій та ростом байдужості людини до довкілля, вона стає рідкісною та більш дороговартісною.

Вода у країнах мегаполісів давно неможлива до вживання. Містяни змушені кип’ятити її, очищати замороженням, фільтрами,  купувати бутильовану воду, набирати її з найближчих джерел та артезіанських свердловин, та більшість з цих, так би мовити, видів очищення – не більше, ніж вигадки.

Міфи про очищення води

Міф 1: Станція водопостачання обладнана системою очищення води

Так, вода очищається, та недостатньо. Як правило, щоб позбутися мікроорганізмів у воді, використовують хлор, а його шкода може значно перевищувати користь. Накопичений в людському організмі хлор здатен викликати онкологічні захворювання, хвороби серцево-судинної системи, анемії тощо. Потрапляючи через шкіру, він викликає її передчасне старіння. Вчені вважають, що практики додавати хлор у воду потрібно позбуватися якнайшвидше і порівнюють цей процес з бомбою уповільненої дії, яку ми самі запускаємо в своєму організмі.

Міф 2: Кип’ятіння вбиває всі мікроби у воді

Кип’ятіння не знищує всі мікроорганізми, не кажучи вже про пестициди, тяжкі метали, нітрати, гербіциди нафтопродукти, фенол та інше.

Міф 3: Бутильована вода – гарантована якість

Те, що вода знаходиться  в пляшці з ПВХ, не робить її якісною. Більше 20% бутильованої води, навіть найдорожчої – підробка. Крім  того,  ПВХ може виділяти вінілхлорид – канцерогенну речовину. Окремої уваги заслуговує і той факт, що така вода довгий період часу не псується, а отже очевидно, що вона піддається додатковій обробці, скажімо, антибіотиками.

Міф 4: Фільтри-глечики видаляють бактерії та віруси

Зовсім навпаки. В накопичувальній ємкості за певного температурного режиму мікроби та віруси не лише не гинуть, а дуже швидко розмножуються.

У власному будинку ця проблема, здавалося б, відходить на задній план. Що може бути кращого за власну свердловину, з якої тече чиста смачна вода? Та чи безпечна вона? На око тяжко визначити жорсткість води, її лужність, вміст сульфатів, магнію та нітратів.

У приватних оселях колодязі та свердловини наповнюються з підземних вод і можуть містити як тяжкі метали, так і віруси з бактеріями. Якщо водопостачання підведене з водонапірної башти, до вище названих елементів додаються часточки іржі, які попадають у воду з труб. За наявності поблизу заводу чи сміттєзвалища рівень небезпеки збільшується в декілька разів, і вимагає постійного контролю з боку жителів – водокористувачів.

Для цього існують відповідні служби та лабораторії, які швидко та точно визначать наявність в воді шкідливих речовин, мікроорганізмів, вміст заліза, тяжких металів,  жорсткість тощо, та нададуть рекомендації відповідного коригування та очищення води.

Типи підземних вод

Забрудненість води залежить від глибини, на якій вона знаходиться. Так, за рівнем глибини підземні води поділяють на:

  •         Ґрунтові води;
  •         Міжпластові не напірні;
  •         Міжпластові напірні;
  •         Артезіанські води.

Ґрунтові води  — найдоступніші, оскільки їх найлегше добути через близьке розміщення до поверхні. Як правило, вони знаходяться на глибині від чотирьох метрів від поверхні, та інколи їх перевага стає проблемою: якщо вони знаходяться близько до поверхні, то місцевість стає заболоченою, а в тривалу посушливу погоду вода може щезати.

Такий вид водяного прошарку дуже забруднений органікою (бактеріями) та має високий вміст заліза, а це, в свою чергу, означає високий ризик розвитку інфекційних захворювань . Зараження ґрунтових вод може відбуватися через злив неочищених стічних вод, що містять яйця гельмінтів, інфекції та віруси. Влітку через спеку ризик розвитку інфекційних захворювань збільшується в декілька разів.

Крім вище названих проблем небезпеку несуть також техногенні домішки, добрива та різноманітні забруднення, які можуть проникати у вашу воду навіть з сусідніх ділянок.  Тому ґрунтова вода повинна проходити жорстку фільтрацію до того, як попадати на ваш стіл.

Міжпластові води — перекриваються глиняними прошарками, і тому вважаються чистішими. Хімічний склад такої води здебільшого постійний і не потребує такого жорсткого контролю, як ґрунтові. Якщо з часом показник складу води зі свердловини змінився, то це може свідчити про притік до цього прошарку води з інших горизонтів і можливе забруднення.

Артезіанську воду більшість людей вважають ледь не панацеєю. Вона і справді найпрозоріша з усіх можливих прошарків вод, але найчистішою її не назвеш. Як і решта міжпластових вод, артезіанська може містити залізо, марганець, сірководень, сульфати, аміак та навіть ртуть, миш’як та фтор природнього походження.  Іншими словами, в жодній з вище названих вод не можна бути впевненим та ігнорувати аналіз у спеціальних лабораторіях.

В 95 відсотках щоб пити якісну воду, її потрібно очищати. Очищати воду теж потрібно правильно. Для різних видів забруднень існують різні системи очищення. Для того, щоб знати яку систему очищення встановити, спочатку потрібно зробити аналіз, і на основі його вже встановити правильну систему очищення.

Правильний забір води для аналізу

  1. Ємність для забору води повинна бути чистою (бажано новою). Підійде як скляна, так і пластикова тара. Пляшки, в яких знаходилися газовані напої, не підходять, тому що на стінках можуть залишитися часточки напою і результат аналізу буде недостовірним;
  2. Якщо ви берете воду з діючої свердловини, то найкраще провести забір просто з труб. Для цього потрібно відкрити крана і дати воді текти впродовж 15-20хвилин. Особливо це стосується дачних масивів, де водою користуються не постійно;
  3. Спочатку тару слід ополоснути гарячою водою, а потім – холодною, тією, яку ви віддаєте на аналіз. Жодних хімічних засобів для миття не використовуйте, щоб не змазати результати. Набирайте воду в пляшку з крана, відкривши його на середній напір. Якщо струмінь буде сильним, то вода перенасититься киснем і може спровокувати небажані реакції;
  4. Пляшку слід наповнити до країв та щільно закрити, щоб всередині не залишилося повітря, після чого тару треба помістити в пакет темного кольору, який не пропускає сонячне світло.

Найкраще здавати воду впродовж трьох годин після забору, якщо ж це неможливо, то її можна зберігати не більше двох діб у холодильнику.

Отже, більшість води, якою б прозорою на вигляд та смачною вона не була, необхідно перевірити на вміст шкідливих речовин та наявних хіміх  елементів. Незнання того, яку воду ви вживаєте та використовуєте, може коштувати вам здоров’я,  а вашим приладам та сантехніці – скоротити термін експлуатації.

Фахівці зроблять її аналіз та підкажуть, які профілактичні заходи зі свердловиною потрібно здійснити, а також порекомендують, як нейтралізувати негативний вплив шкідливих речовин, пом’якшити воду та зробити її готовою до вживання.

Fill out this field
Please enter a valid email address.
Fill out this field
Menu