Який котел обрати для опалення будинку – газовий чи електричний?

Тепло в домі – один з важливих критеріїв комфортного проживання мешканців. Зараз існує велика кількість варіантів забезпечення оптимальних температурних умов в житлових приміщеннях, проте одними із найпопулярніших лишаються котли. Ці агрегати можуть працювати на різних видах палива. Найпопулярніші і найдоступніші з них: природний газ та електричний струм. Відповідно, власникам будинків на етапі проектування системи опалення потрібно обрати, який котел встановлювати: газовий чи електричний. В цих обох видів опалювального обладнання є і прихильники, і противники, адже кожен вид має низку переваг та недоліків. Також зараз у багатьох багатоповерхових будинках встановлено індивідуальне опалення, тому для власників квартир питання вибору джерела тепла теж актуальне. Обираючи, важливо врахувати усі нюанси приладів, можливість користування кожним з видів палива, особливості приміщення.

Переваги та недоліки газових котлів

Агрегати, які працюють на блакитному паливі мають досить широкий ціновий діапазон. Зазвичай вартість газових котлів для опалення дому напряму впливає на простоту користування:

 • найдешевші моделі можуть бути без автоматики або з мінімальною кількістю пристроїв для автоматизації роботи, часто – не потребують підключення до електромережі. Такий пристрій розпалюють «вручну», а за ходом його роботи треба слідкувати.
 • дорогі моделі – повністю автоматизовані, керування ними дуже просте: для увімкнення достатнього одного натискання на кнопку, у разі виникнення проблем агрегат повідомляє про вид несправності, а в інструкції подані способи її усунення. Обов’язково підключається до мережі електропостачання.

За призначенням котли бувають:

 • одноконтурні – використовуються для газового опалення будинку чи квартири;
 • двоконтурні – опалюють дім та підігрівають воду для побутових потреб.

За типом встановлення газові опалювальні прилади бувають настінні та підлогові.

Кожен з цих типів створений для монтажу та функціонування в певній опалювальній системі, однак це не всі критерії, які треба враховувати, обираючи найкраще джерело опалення для приватного будинку.

Перш за все, щоб встановити і користуватись газовим агрегатом, треба, щоб до будинку було підведене газопостачання або була можливість підключення. Також слід врахувати, що газові котли зараховують до вибухонебезпечного обладнання, а його монтаж потребує облаштування димоходу (коаксіальної труби) для відведення продуктів горіння. Сучасне обладнання для автономного газового опалення не потребує багато місця для встановлення, працює практично безшумно, може використовуватись і в приватних будинках, і для індивідуального опалення в квартирі. Однак перед встановленням газового котла в квартирі потрібно отримати дозвіл на індивідуальне опалення.

Електричний котел для опалення будинку і квартири

Електроопалення нині не менш популярне, ніж газове. Його часто використовують там, де газопостачання відсутнє: таке обладнання може отоплювати будинки, які знаходяться далеко від газо- та електромереж, працюючи на струмі, генерованому сонячними електростанціями. Але і в звичайних квартирах та будинках, де є доступ до газопостачання власники часто надають перевагу електричному котлу для опалення дому.

Електричне опалювальне обладнання різниться в ціні залежно від виробника, моделі, функцій. Електроагрегати оснащуються автоматичною системою керування, що значно полегшує контроль робочих процесів та управління ними. Не є вибухонебезпечним і не потребує додаткового обладнання димоходу, має компактні розміри, відрізняється безшумною роботою, може використовуватись для електричного опалення квартири в багатоповерхівці.

Електрокотли для автономного опалення відрізняються за принципом дії:

 • індукційні;
 • електродні;
 • з ТЕНом.

Від принципу дії напряму залежить економічність використання електроенергії і суми, які користувач отримуватиме в квитанціях на оплату електропостачання.

Для правильної роботи електрокотла для опалення важливо, щоб напруга в мережі відповідала нормі – за занадто низького значення (яке зараз часто спостерігається у віддалених районах) агрегат споживатиме дуже багато електроенергії і не забезпечуватиме житло теплом у потрібному обсязі або й взагалі не працюватиме.

Автономне опалення: газове чи електричне

Щоб визначитись, який тип індивідуального опалення обрати розглянемо такі критерії: ціна обладнання, тарифи на електрику та газ, безпечність, доступність палива.

 1. Ціна газового обладнання з якісною автоматикою вища, ніж котла, який працює на електричному струмі. Водночас, як альтернативу можна використати більш дешевий напівавтоматичний агрегат, але керування ним потребує постійного нагляду. Тож за цим критерієм криється не лише різниця у вартості, а й різниця у комфортності експлуатації.  
 2. Тарифи на енергоносії у нас зростають щорічно і електрика нині в кілька разів дешевша за газ. Проте, з одного 1кВт струму можна отримати 1 кВт теплової енергії, тоді, як з 1 кубічного метра природного газу – в середньому 7,5 кВт теплової енергії. Загалом, автономне опалення блакитним паливом в квартирі чи будинку буде приблизно вдвічі дешевшим, ніж електрикою.
 3. Безпечність. Газові котли – вибухонебезпечне обладнання, яке за несправності, неправильної установки чи експлуатації може стати причиною трагедії. Принцип роботи електроагрегатів виключає можливість вибуху, тому вважається безпечнішим.
 4. Доступність палива. І електричні мережі, і газопроводи є в більшості населених пунктів нашої країни. Але міста постійно розбудовуються і трапляється так, що на нових вулицях будинки уже зведені і готові до заселення, але ні лінії електропередачі, і газопроводу ще немає, а їх підведення коштує немало. Тому власники обирають підведення ЛЕП, адже струм потрібен не лише для опалення приватного будинку, а й для роботи побутових приладів та освітлення.

Зважаючи на все вищезазначене, складно однозначно сказати, яке опалення краще: електричне чи газове, адже вибір певного джерела тепла залежить від низки чинників.

Альтернативні системи опалення приватних будинків і квартир

Окрім класичної радіаторної опалювальної системи все частіше використовують більш сучасні системи опалення:

 • Тепла підлога – може бути і електричною, і водяною. Остання все ж потребує наявності котла.
 • Опалення будинку твердопаливним котлом, який працює на дровах, вугіллі, відходах деревообробної промисловості тощо.

Також досить поширене використання кількох джерел тепла: газового і електричного котла, або електричного і твердопаливного. В нічний час ціна електроопалення нижча, тому з 23.00 до 7.00 будинок отоплює електрокотел, а вдень газовий чи твердопаливний. Якщо ж власники будинку встановлюють вдома сонячну чи вітрову електростанцію – для них доцільний перехід з газового опалення на електричне.

Вибір між газовим та електричним котлом досить складний: він потребує урахування усіх нюансів, тож цю справу краще доручити професіоналам компанії Термоцентр в м.Рівне, які проведуть правильні розрахунки системи опалення, визначать, яке джерело тепла буде найбільш економічно та енергетично оправданим.

Fill out this field
Please enter a valid email address.
Fill out this field
Menu