Свердловини: все, що ви хотіли спитати

Купуючи чи будуючи будинок, ми не завжди ставимо на перше місце наявність хорошої питної води. І дарма – наявність якісної води означає нормальне життя в будинку, і навпаки, відсутність її означає постійні проблеми з приладами та сантехнікою і (найголовніше!) здоров’ям.

Можна, звичайно, підключитися до міського водопостачання, втім, це теж задоволення не з дешевих, та і якість води з міського водогону – не найкраща. Оптимальним варіантом залишається власна свердловина, роботу якої кожен може контролювати особисто.

Свердловину, як правило, роблять на все життя, тому економити на цьому не варто і потрібно довіритися фахівцям, які будуть облаштування її та в подальшому обслуговувати.

Перш ніж приступити до виконання, фахівці розробляють проект, в якому зазначають обраний вид буріння. Їх існує багато, і вибір їх залежить від різних факторів: геологічних умов, складності, вартості роботи тощо.

Найпопулярнішими видами буріння свердловин є:

  1. Гідравлічна — при такому методі використовують потужний потік води. Буріння відбувається легко і швидко. Недоліком такого способу є те, що в добуту воду може потрапляти порода, тому в такому випадку установка фільтрів для очищення води буде обов’язковою, інакше гарантій, що люди будуть пити чисту воду, ніхто не дасть;
  2. Ударно-канатна — суть цього методу полягає в тому, що патрон приладу для буріння рухається зворотно-поступально, а для виїмки породи використовують воду. В такий спосіб можна пробурити свердловину глибиною до 320 метрів і шириною від 15 до 50 сантиметрів. Основним плюсом такого способу є те, що замовник отримує чисту воду, яка навіть в ході експлуатації свердловини не заражається шкідливими речовинами з поверхні землі або підземних вод верхніх шарів. Такі види буріння зручно використовувати в районах, віддалених від великих населених пунктів. Недоліком є низька швидкість буріння, оскільки труби доводиться вводити в стовбур свердловини прямо в його процесі;
  3. Ручна або екскаваторна — за допомогою таких методів копають криниці. У колодязь вкладають герметичні бетонні кільця або ж обкладають його цеглою. Робити це потрібно для того, щоб в колодязь не потрапляли стічні або забруднені води. Недоліки такого методу в тому, що колодязі відносно мілкі, і в посушливі роки можуть просто пересохнути. Крім того, цей варіант не підходить за умови щільної гірської породи;
  4. Канатно-обертальна —  при такому виді буріння застосовується комбінація обертового бура і напору води для видалення породи. Буровий розчин надходить в свердловину по ударній штанзі. Під тиском вода піднімає ґрунт з дна і виштовхує його вгору по простору між трубами. Такий метод зазвичай застосовують при бурінні свердловин в пухкому грунті. Однак для вапнякових і базальтових порід він не підходить.

Види свердловин

Відносно глибини свердловини поділяють на артезіанську та фільтрову. Останню, як правило, використовують на дачних масивах або для об’єктів, які потребують водопостачання для господарсько-побутових потреб. Глибина такої свердловини рідко перевищує 30 м глибини. Серед її плюсів – відносно невисока вартість облаштування, але й недоліків чимало.  Серед них невисоке водопостачання (лише 400-500 л/год), недовготривала експлуатація (до 10 років) та можливість зміни складу води в залежності від екологічних чи кліматичних умов.

На відміну від фільтрової, артезіанську свердловину можна використовувати цілий рік – сам її обирають для використання в будинках з постійним проживанням людей або для  промислових підприємств чи таких, де потрібне підвищене використання води. Глибина такої свердловини може досягати 220 м в залежності від місцевості.

Вартість облаштування її значно вища, але наявність води в крані гарантована, склад води незмінний (це полегшує обслуговування), а термін використання за умови хорошого догляду та регулярної очистки сягає 25-50 років.

Незважаючи на те, яку свердловину ви вирішили зробити, після її облаштування обов’язково треба звернутися до фахівців, які визначать склад води та наявність в ній шкідливих речовин чи бактерій, а також порекомендують, як зробити воду придатною до вживання. Як і кожен прилад, свердловина потребує своєчасного та регулярного очищення, та про це ми розкажемо наступного разу.

Fill out this field
Please enter a valid email address.
Fill out this field
Menu